Tel: 0(212) 352 13 31

Alkansülfonat

Alkansülfonat

  Alkan Sülfonat, genel formül olarak R-S02-O-R olan alkan sülfonik asit esterleri kategorisindedir. Alkile etme özelliğine sahip olduğundan böyle hareket ederler ve kanser tedavisinde de bu görevde kullanılmaktadır. Yüzey aktif bir madde olup bulaşık, çamaşır gibi temizlik ürünlerinin pazarında kullanılmaktadır. Başlıca olacak anyonik yüzey aktif maddelerden birisidir.

   Alkansülfonat, insan sağlığı etkisine baktığımızda yaygın biçimde kullanılan ve çok sık tüketilen ev deterjanlarının çoğunda yer almaktadır. Direkt olarak deri ile teması, solunması ve bulaşıklarda biriken kalıntılarının vücuda oral yolla girmesi zararlı olabilmektedir. Yan etkileri ve olumsuzlukları genel olarak yüksek dozlarda temas ya da tüketimde daha yoğun biçimde ortaya çıkmaktadır.

   Alkan sülfonat hammaddesi, ilaç, kozmetik sektörlerinde, vücut bakım ve kişisel bakım ürünlerinde, tekstil ve deri endüstrisinde ve de endüstriyel temizlik sektöründe sıklıkla kullanılan bir hammaddedir. Belediye arıtma tesislerinden bakım ürünlerine kadar çok sektörde yere sahiptir.

  Islatma özelliği ile deterjanlarda, mükemmel çözünürlüğü ile elktrolit dengesinde önemli yere sahiptir. Kaynatma, ağartma ve yıkama sonrasında hala kullanılabilir halde olur alkan sülfonat maddeleri. Bu kullanılabilir özellikleriyle de yüksek ıslatma gücüne ve iyi stabilite özelliğine sahiptir. Bu sebeple de tekstil işlemelerinde kimyasal olarak, deri yardımcısı olarak ve deterjan, sabun gibi ürünlerde ideal bir hammaddedir. Lifler arası sürtünmeyi azaltarak da çamaşırlarda iyi bir yumuşatıcı özelliği sunar.