Tel: 0(212) 352 13 31

Poliakrilikasit

Poliakrilikasit

  Poliakrilik asit ya da karbomer, oda sıcaklığı ve basıncında yani kimyasal dile normal şartlarda sıvır olarak bulunur. Herhangi bir rengi olmamakla beraber kokusu oldukça keskindir. Genelde kendisi ve türevlerini tek kullanımlık çocuk bezlerinde ve iyon değiştirme özelliği olan reçinelerde, yapıştırıcılarda kullanılmaktadır. Kullanım alanına ve aslında suda çözünebilme özelliğine göre iki derecesi vardır. Birisi esterleşme için kullanılan ve %94 kadar bir oran kaplayan derecesi; diğeri ise suda çözünme özelliği olan ve reçine yapımında kullanılan, %98+ kadar orana sahip olan derecesidir. İkince derece ticari amaçlı kullanılabilmektedir. Işık, ısı ya da ekstra bir yapı bozabilen dış etken polimerleşmeye neden olacaktır.

   Poliakrilik asit, su şartlandırma ve metal kimyasalları başlığı altında incelenen bir kimyasaldır. Deterjanlarda, kozmetik ve ilaç sektöründe genel olarak kıvam kazandırmak ve jel formuna getirmek için kullanılan bir üründür. Sentetik bir asit olan poliakrilik asit, moleküler olarak ağır olan bir polimerdir. Suyu emebilir, suyu tutabilir ve sahip olduğu hacmin birkaç katına kadar şişebilme kabiliyetine sahiptir.

   Poliakrilik asit, iyonizasyon derecesi, yine pH’ına bağlı olarak değişmekle birlikte zayıf bir anyonik polielektrolittir. Bu sayede kompleks interpolimer oluşturabilir. Sulu çözeltilerde de zıt yüklü polimerlerle kompleks yapılar meydana getirebilir. Bu kompleks yapılar da yine hem reşo yakıt olarak hem kozmetikte özellikle saç jölelerinde ve ultrason görüntülerinde kullanılan jel üretimi gibi çok alanda kullanılabilmektedir. Kullanım alanı da viskoziteye göre şekillenmektedir.