Tel: 0(212) 352 13 31

Benzalkonyum Klorür

Benzalkonyum Klorür

Benzalkonyum Klorür

   Bakterilerle savaşma konusunda oldukça önemli bir rol oynayan kimyasal bileşiklerden olan benzalkonyum klorür bileşiği, dezenfektanlarda, ağız, boğaz yaraları gibi yaralarda antiseptik özellik taşımaktadır. Hastanelerde de sıklıkla karşımıza çıkan benzalkonyum klorür bileşiği, ameliyat malzemelerinin, cerrahi aletlerin steril edilmesinde de büyük rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra genel olarak özelliklerine bakacak olursak benzalkonyum klorür nedir sorumuza cevap vererek başlamış oluruz.

Molekül Formulü: C21H38NCl

Molekül Ağırlığı: 340 gram/mol

Kimyasal Olarak Adı: Dodesil Dimetil Benzil Amonyum Klorür

 

    Organik bir bileşik olan benzalkonyum klorür özellikleri genel olarak bu şekilde. Tabi buna ek olarak oksitleme özelliği olmayan, biyositlere bağlı olan, yüzey aktif maddelerin kuaterner amonyum sınıfında yer almaktadır. Dezenfektan sektöründe sık ve yaygın kullanımı olan benzalkonyum klorür bileşiği, özellikle hayvancılık ve kişisel hijyen ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır. Düşük oranlarda kullanımında dahi mantarlara, zarlı virüslere ve ortamlarda oluşan yosunlara karşı büyük etkilere sahiptirler. Ayrıca benzalkonyum klorür bileşiğinin bir diğer avantajı da suyun sertliğinden hiçbir şekilde etkilenmiyor olmalarıdır. Organik bir bileşik olduğu için benzalkonyum klorür isimleri de çok sayıda mevcuttur.

Benzalkonyum Klorür Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

   Benzalkonyum klorür bileşiğinin fiziksel olarak görünümü soluk saman renktedir. Bakıldığında hem temiz hem de hafif puslu bir görünüm ile karşılaşırız. Kokusunun net olarak saptanması, ayırt edilmesi fazlasıyla zor olup hafif badem kokusuna yakın bir kokusu vardır da diyebiliriz. Yoğunluğu 0,96 ile 1 gram/mililitre aralığındadır. Suya koyulduğunda her oranda çözülebilmektedir ve metanol, aston gibi zorlu bileşikler bile karışabilmektedir. Tabi bunu sağlayan aynı formatta olmalarıdır. Benzalkonyum klorür pH değeri incelendiğinde ortalama 7,5 gibi bir değer ile karşılaşırız ki bu nötr dereceye yakın olup çok çok hafif bazik özellik taşımasını sağlar. Sıvı formuyla kullanılıyor olup su ile az çok benzer özellikler taşıyarak 100 derece sıcaklıkta kaynayıp -5 derece sıcaklıkta da donmaktadır. Ayrıca net olarak görülmemiş olsa da yanabileceği düşünüldüğünden dikkatli kullanımı fazlasıyla önemlidir.

 

Benzalkonyum Klorür İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

   Çevreye karşı zararlı bir kimyasal olma özelliği taşıyan benzalkonyum klorür bileşiği, her bir kimyasalda da olduğu gibi göz ile temas etmesi durumunda hemen durulanması gerekli olan bir bileşiktir. Çevreye bırakılmaması da önerilir çünkü zararlı etkiler yaratabilir. Kullanımı sırasında asla yemek yenilmemeli, bir şeyler içilmemelidir ki bu büyük risk taşır. Hem benzalkonyum klorür maddesinin içine yiyecek ve içeceklerin kaçması riski hem de yiyecek ve içeceklerin içerisine kaçarak direkt tüketilmesi problemi gibi sorunlar oluşacaktır. Ve son olarak özellikle de suda yaşayan canlılar ve su çevresi için çok zararlıdır.

Benzalkonyum Klorür Kullanım Alanları Nelerdir? 

  Benzalkonyum klorür nedir ve benzalkonyum klorür etkileri nelerdir gibi sorulara cevap verdikten sonra şimdi de sıra benzalkonyum klorür nerelerde kullanılır ya da benzalkonyum klorür hangi sektörlerde kullanılır gibi sorulara cevap verelim. Benzalkonyum klorür kullanım alanları nelerdir bakalım…

    Benzalkonyum klorür genel anlamda çok sayıda sektörde kullanılmaktadır. Kullanım alanlarının başında dezenfektanları görüyoruz. Mikro öldürücü özelliği ile hem kişisel bakım hem hayvancılık hem de gıda süt ürünü gibi insanları ilgilendiren her bir sektörde mikrop öldürme özelliği ile kullanılıyor. Dezenfektanların içerikleri incelendiğinde de benzalkonyum klorür bileşiğine mutlaka rastlıyoruz. Bundan sonraki kullanım amacı da petrol gazlarının transferi sırasında kullanılan borularda, korozyon oluşumunu ortadan kaldırmak ya da durdurmaktır. Yiyeceklerde ve içeceklerde kullanımı, toksik olmuyor oluşu, aşındırıcı olmaması, bununla birlikte hiçbir leke ya da iz bırakmaması da temizlik malzemesi olarak her bir yüzeyde kullanımı uygun kılmaktadır. Genel olarak benzalkonyum klorür kullanım alanları bu şekildedir. Özetle; süt üretiminde, su ürünü yetiştiriciliğinde, havuz temizlik ürünlerinde, kimya endüstrisinde, kaplama endüstrisinde, petrol endüstrisinde vs.

El Dezenfektanlarında Güçlü Antibakteriyel Ajan

  Selüloz ve kağıt endüstrisinde de kullanılan benzalkonyum klorür, balçık kontrolü yapılmasını ve koku yönetimi yapılmasını sağlar. Tekstil endüstrisinde de aynı şekilde kullanılan benzalkonyum klorür bileşiği, el dezenfektanlarının hem üretiminde hem de içeriğinde kullanılmaktadır. Üretim sırasında anlaşıldığı gibi çok sayıda yardımı dokunan benzalkonyum klorür maddesi, dezenfektanların içinde de aynı mikrop öldürücü etki ve hafif bazikleştirici etki sağlamaktadır.