Tel: 0(212) 352 13 31

Formaldehitsiz Fiksatör

Formaldehitsiz Fiksatör

Formaldehitsiz Fiksatör, poliamin yapılı olan katyonik bir kimyasaldır. Kimyasal hammadde sektöründe özellikle direkt ve reaktif boya kullanılarak boyanmış olan ürünlerin yıkanmasında, yaş kuru sürtünmelerde ihtiyaç duyulan bir hammaddedir. Tekstik sektöründe çok sık tercih edildiğinden genelde tekstil kimyası başlığı altında incelenmektedir.

   Reaktif boyama işlemleri sonrasında en önemli aşama yıkama aşamasıdır, bu aşama fazlasıyla önem arz etmektedir. Yıkama banyo sayısının düşürülmesi için birçok sayıda araştırma yapılmıştır. Yıkama aşamasında çok fazla suya ve enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da hem işçilik hem zaman hem de madde tüketimi demektir. Formaldehitsiz fiksatör ile yıkama sonucunda birçok avantaj sağlanmış olacak. Hem çevre kirliliği azaltılmış olacak hem de enerjiden, zamandan tasarruf sağlayacak.

   Bütün bunların yanı sıra reaktif boyamalardan sonra formaldehitsiz fiksatör yıkama yapılarak pamuklu kumaşlarda hem rengin solması önlenir hem renk verimli bir şekilde kalabilir hem de haslıkların incelmesi önlenmiş olur.

   Tekstil kimyasında çalışmalar çoğunlukla elyaf üzerine yapılmaktadır. Elyafların hassasiyeti ve diğer kumaşlardan farklı yapısı onun üzerine çalışmalar yapılmasını etkilemektedir. Formaldehitsiz fiksatör de bağlayıcı, tespit edici özelliği ile kumaşın kaliteli bir şekilde renkle bağdaşmasını sağlamaktadır. Tekstil kimyasında önemli kimyasallardan olan fiksatör, genel olarak formaldehit içerikli olup kumaş yapısına zarar verebilmektedir. Aslında bu nedenle formaldehitten ayrılarak formaldehitsiz biçimde kullanılmaktadır.