Tel: 0(212) 352 13 31

Gliserin

Gliserin

  Gliserin, halk arasındaki adıyla gliserol, organik bir bileşiktir ve yaygın olarak bahsedersek hayvansal ve bitkisel bir yağdır. Oda sıcaklığında berrak, kokusuz ve tatlı tada sahip bir sıvıdır. Özellikle sabunlarda yaygın olarak kullanılan gliserin, birçok farmasötik alanda da ortak kullanılan bileşenlerdendir.

   Gliserin moleküler formülüne baktığımızda, her bir karbon atomuna bağlı birer Hidrojen atomu ve bir tane hidroksil grup görüyoruz. Her bir karbon böylece dörtlü bağını tamamlamış olmaktadır.

   Fiziksel özellikler olarak baktığımızda tatlı bir tada sahip olan, toksik özelliği olmayan, renksiz ve kokusuz bir sıvı görüyoruz. Tamamen viskoz bir sıvı olup antimikrobiyal, antiviral özelliklere sahiptir. Bu özelliğiyle de yaralarda ve yanık tedavilerinde yaygın kullanımıyla karşımıza çıkmaktadır. Hatta öyle ki bakteri kültür oramı da oluşturmaktadır. Ek olarak gliserin, karaciğer rahatsızlıklarının ölçülmesinde de bir belirteç görevi görmektedir. Bunların yanı sıra gıda sektöründe de tatlandırıcı olarak kullanılır.

  Gliserin ya da gliserol, kozmetik sektörü başta olmak üzere ilaç ve gıda da dahil olarak birçok farklı sektörde kullanılan bir hammaddedir. Doğal oluşumludur, sentetik değildir. Kozmetikte kullanım amacı kıvam arttırması ve nemlendirmesidir. Genel olarak çok kuru ciltlerde çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu sonuçları verdiği için de gliserin kimi zaman sabun olarak da kullanılabilir. Sabun yapılarak kuru ciltleri nemlendirebilir ve yumuşak bir cilt meydana getirebilir.