Tel: 0(212) 352 13 31

Glutaraldehit

Glutaraldehit

Glutaraldehit
   Dezenfektan, dericilik vs. gibi birçok farklı sektörde karşımıza çıkan, kullanım alanı yaygın olan ve hem asit hem de bazik ortamda aktif bir madde olan glutaraldehit nedir? Kimyasal olarak formülü C5H8O2 olup mikroplarla savaşması özellikleri ile tanınmaktadır. Özellikle de son yıllarda, hastalıkların, virüslerin ve mikropların fazlasıyla artması sebebiyle insanlar sağlıklarına ve temizliklerine daha fazla önem vermeye başlamıştır. Artan bu önemle birlikte hayatımıza giren kavramların sayısı ve hayatımızda olup çok daha sık duymaya başladığımız kavramlar fazlasıyla artmış olup bunun için en basit örneği dezenfektan olarak gösterebiliriz. Dezenfektan ile paralel olarak glutaraldehit kavramı da hayatımızda yerini fazlasıyla almaya başlamıştır. Kimyasal kategoride organik bir birleşik olan glutaraldehit hangi sektörlerde kullanılır ve glutaraldehit ne işe yarar gibi sorulara şimdi detaylı bir şekilde cevaplar alacağız.


En Sık Tercih Edilen Dezenfektan
   Mikropların ve virüslerin hayatımızın merkezlerine kadar gelmesiyle birlikte glutaraldehit kavramı, dezenfektanlar ile birlikte karşımıza çıktı. Peki ya ne bu glutaraldehit? İlk olarak şöyle söylemek gerekir ki her bir dezenfektanda, ameliyathane steril temizlik sıvılarında, günlük hayatta yanımızdan ayırmadığımız dezenfektanlarımızda ki özellikle de kuvvetli dezenfektan olarak bahsedilen, kokusu, hissi gerçekten keskin olan dezenfektanların içerikleri incelendiğinde %2 gibi bir orandan daha fazla miktarda dezenfektanların içeriğinde görüyoruz glutaraldehiti. Bu keskinliği, yapılan laboratuvar deneyleri ile keskinliği ve etkileri kanıtlanmış olan glutaraldehit, haliyle en sık tercih edilen, en etkili olarak bahsedilen dezenfektanların ana içeriğidir. Tabi her şey bu kadar pozitif mi ya da sadece olumlu etkileri mi var? Tabi ki hayır. Çünkü her ne olursa olsun kimyasal bir bileşik ve organik bir maddedir. Glutaraldehit zararları nelerdir peki?
Glutaraldehit Zararlı mıdır?
   Kimyasal bileşikler ya da organik maddeler, asitler ve bazlar genel anlamda laboratuvar ürünü olduklarından bizlere hep zararlıdır olarak lanse edilmiştir. Aslında hiçbir maddeye direkt olarak zararlıdır diyemiyoruz. Çünkü bu noktada neye göre ve ne durumlarda zararlı sorusu karşımıza çıkıyor ve bu soruyu sorduğumuzda aslında glutaraldehit gibi kimyasallara karşı bakışımız değişiyor. Örneğin elimize sürekli olarak döktüğümüz, mikropları temizlediğine inandığımız, hastanelerde, ameliyathanelerde, fabrikalarda ve aklımıza gelecek her yerde kullanılan dezenfektanların içinde en yüksek orana sahip olan glutaraldehit tabi ki doğru kullanılmadığında zararlı oluyor.
   Glutaraldehit maddesinin hastanelerde, doktorlar için vs. kullanımlarında önemli uyarılarda bulunulur. Örneğin uzun süre maruz kalınmamalı hiçbir şekilde ve kalınırsa da ılık bir su ile akıtılmalı, bol suyla durulanmalıdır. Ya da kullanıldığı ortamlarda havalandırma işlemi mutlaka gerçekleştirilmektedir. Gibi gibi durumlar mevcuttur ki anlaşılacağı üzere bu durumlara uyulmadığında haliyle işimize çok yarayıp sürekli yanımızda taşıdığımız küçük şişelerin ana içeriği glutaraldehit olan dezenfektanlar da büyük bir tehlikedir aslında. Doğru olmayan ve aşırı kullanımda cilt ve solunum yolu rahatsızlıkları, alerjik reaksiyonlar gerçekleşebilmektedir. Tabi hangi durumlarda? Gerekli uygunlukta kullanılmadığında…
Glutaraldehit Hangi Sektörlerde Kullanılır?
   Glutaraldehit nedir ve glutaraldehit zararları gibi noktalara değindikten sonra gelelim glutaraldehitin kullanım alanlarına, kullanıldığı sektörlere. Glutaraldehit ilk olarak dezenfektan sektöründe, ilaç sektöründe ve deri sektöründe kullanılmaktadır. Cilde kullanımı genel anlamda siğil gibi cilt reaksiyonları durumunda gerçekleşmektedir. Ama tabi fazla kullanım yine aksine deride olumsuzluklara neden olacaktır. Fazla kullanımında zaten hem nefes yollarında hem de ciltte sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak sıvı şeklinde kullanılır ayrıca glutaraldehit. Deri sektöründe yıkamalarda, renk arındırmalarda kullanılarak büyük bir avantaj sağlar sektöre. Yani hem yararları hem de zararları bir kimyasal bileşik olarak fazlasıyla vardır. Bu da tabi dengeli, doğru ve düzgün kullanım gerektirdiğinin açık ve net göstergesidir.