Tel: 0(212) 352 13 31

Silikon Yağları

Silikon Yağları

Silikon Yağları: Mıkro, Makro Ve Hidrofil Silikonlar

   Silikon yağları, rengi, kokusu olmayan ve viskozitelerine göre kendi içinde kategorilere ayrılan akışkanlardır. Bu akışkanlar genelde çok sıcak aralıklarda bile akışkanlığını koruyabilmektedir ancak yine de çok yüksek sıcaklıklarda buharlaşma ve uçma gibi durumlar ortaya çıkacağından dikkat etmekte fayda vardır. Mükemmel derecede su iticiliği bulunan bu yağ, su yalıtımı yapılan alanlarda fazlasıyla tercih edilmektedir.

   Silikon yağları kullanım alanlarına baktığımızda kayganlaştırıcı, sönümleyici, anti-şok, yalıtım amacıyla kullanılan bir yağ olduğunu görürüz. Köpük kesme özelliği ile kimi zaman soğutma elemanı olarak da kullanılabilmektedir. Ama özellikle tekstil kimyasında karşımıza çıkmakta ve en çok bu sektörde kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır silikon yağlarının. Kendi içinde mikro, makro ve hidrofil olarak da ayrılmaktadır.

  Mikro silikon, doğal ve sentetik olan bütün elyaf çeşitlerinde kullanılabilmekte ve malzemelere yumuşak, dolgun ve oldukça kaygan bir tuşe vermektedir. Moleküler yapısıyla hem elyafın iç kısmında hem de yüzeyinde muhteşem tuşeler sağlar.

   Makro silikon, yüne tüm doğal ve sentetik, karışımlara mükemmel yüzey kayganlığı sağlamaktadır. Yumuşak ve ipeksi bir tuşe oluşturur. Özellikle de sentetiklerde, pamuk-polyester karışımı ürünlerde, polyester polar kumaşlarda ve yünlerde kayganlık için tercih edilir.

   Hidrofil silikon, tamamıyla pamuk, örme ya da pamuk-polyester karışımlarda oldukça etkilidir. Mükemmel tuşe ve su seven yüzey oluşturuyor. Su sevdiği için de hidrofil olarak adlandırılıyor.