Tel: 0(212) 352 13 31

Nonil Fenol Etoksilatların Fosfat Esterleri

Nonil Fenol Etoksilatların Fosfat Esterleri

  Nonil Fenol Etoksilatların Fosfat Esterleri, fosfat esterlerin bir çeşit hammaddesidir. Genel olarak fosfat esterler mono ve diester karışımların bir arada bulunmasıyla elde edilir. Ve yüzey aktif özelliklere sahip olup anyonik yüzey aktif maddelerdir. Üretimi sonrasında baz türleri tarafından nötralize edilebilen kuvvetli bir asittir. Bu tarz nötr olabilen ürünler de korozyon önleme konusunda oldukça etkilidir. Kişisel bakım ürünlerinde yumuşaklık sağlaması ve ciltle de uyumlu olması dolayısıyla fosfat tercih edilir.

    Nonil Fenol Etoksilatların Fosfat Esterleri, yüzey aktif olmasıyla hem ıslatabilme özelliğine sahiptir hem de stabilizatör görevi görür. Bu iki özellik bir arada anyonik yüzey aktif maddelerden olan nonil fenol fosfat esterlerinin çok sayıda yararı mevcuttur.

   Anyonik karakter olmasıyla fosfat esterler, yüzey aktif madde olup tekstilde sıklıkla tercih edilmektedir. Tamamen aktif bir hammadde olup sevkiyatı da kolaylıkla yapılabildiğinden ekonomiktir. Toz karışımlı olan ürünlere de kolaylıkla dahil edilebilmektedir. Bütün bu özelliklerin yanı sıra alkali toprak metaller ve aminler ile de nötralize edilebilmektedir.

   Fosfat esterler, çok yönlü bir hammadde olup köpürme özelliğine de sahiptir. Ve bu köpürme, ıslatma ve yüzey gerilimini azaltma özelliği ile ürünün sektörde gelişimi de kolaylaşmış olmaktadır. Korozyon önleyebilir olmasıyla ve yük taşıma özellikleriyle de metal sektöründe önemli bir yer edinebilmiş durumdadır.