Tel: 0(212) 352 13 31

Sodyum Metasilikat

Sodyum Metasilikat

Sodyum Metasilikat (Alkali)

   Sodyum metasilikat, silisik asit tuzlarından birisidir ve inorganik bir tuzdur. Moleküler formülü Na2SiO3 olan sodyum metasilikat, toksik olmayan, kokusu olmayan ve zarar vermeyen bir toz, kristal parçacıktır. Suda çözünme özelliğine sahip olan silikat, alkol ya da asitlerde çözünemez ve havayla temas ettiğinde çözünebilir. Arındırıcı özelliği, emülgatif özelliği, dağıtıcı ve nemlendirici özelliği ile nüfuz edebilmekte ve bu özelliklerin yanı sıra pH tamponlayabilmektedir.

   Sodyum metasilikat, aktif alkaliliği ve pH tamponlama özelliği yüksektir. Yağlar üzerinde güçlü nemlendirme ve sabunlaşabilme özelliği mevcuttur. Ayrıca saf olmayan maddeleri ortadan kaldırma, dağıtma ve süspanse etme gibi mükemmel yöntemleri vardır. Kirleticilerin tekrar bir araya gelmesini de önleyebilmektedir.

   Sodyum metasilikat, güçlü bir nötralizedir ve bir o kadar güçlü temizlik ürünüdür. Metallerin korozyondan korunmasını sağlar ve aslında kimyasal özellikleri sayesinde çevresel kirliliğin azalması üzerinde etkilidir.

   Sodyum metasilikat kullanım alanlarına bakacak olursak yine bütün kimyasal hammaddelerle benzer alanlar karşımıza çıkacaktır. Çamaşır deterjanları, seramik kaplayabilme, matbaa, kağıt üretimi, tekstil, beton, yanmaz malzeme üretimi, çimento ve deri işleme gibi birçok sanayi alanında kullanılmaktadır. Yaygın kullanımı vardır. Endüstriyel tüm ürünler için hammadde, deterjanlar için hammadde ve dolaylı yoldan temizlik ürünleri için hammadde olma özellikleri vardır. Ek olarak yapıştırıcılarda birleştirme özelliğine sahiptir. Bütün bunlara ek olarak da sivil tüm mühendisliklerde de çok sık başvurulan bir kimyasal hammaddedir.