Tel: 0(212) 352 13 31

Kathon Türü Biyositler, Glutaraldehit

Kathon Türü Biyositler, Glutaraldehit

 Kathon türü biyositlerden glutaraldehit, diğer kimyasalların yanı sıra markalardan adını alan bir kimyasaldır. Bir dezenfektan, koruyucu ve ilaçtır aslında. Özellikle cerrahi ortamlarda cerrahi aletlerin dezenfekte edilmesinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte sterilize ortamlar elde edebilmek için de sıklıkla tercih edilmektedir. Vücutta çıkan bazı siğillerin tedavisinde de glutaraldehite başvurulmaktadır.

      Glutaraldehit, biyokimya uygulamalarında, herhangi bir mikroskobik incelemede alan temizliğinde, bakteriyal boyutta temizlikte kullanılmaktadır. Yani genel olarak mikroskobik boyutta temizleme özelliği olduğu için steril amaçla çok sık kullanılmaktadır. Bunun dışında tabi cilt problemlerinde de başvurulabilmektedir. Tabi çok sık ve dozundan fazla kullanımı yan etkilere sebep olabilmektedir.

   Glutaraldehit tarafından sağlanan steril kolaylıkların ve ilaç özelliğinin yanı sıra her bir ilaçta olduğu gibi karşımıza yan etikler elbette çıkıyor. Örneğin fazla kullanım cildi tahriş eder ya da çok sık solunması mide bulantılarına, nefes darlıklarına neden olabilir. Koruyucu ekipmanlarla kullanımı bu sebeple önerilir. Ek olarak her ne kadar toksik olduğu bilinse de kullanım dozajı fazlasıyla önemlidir ve dikkate alınmalıdır.

   Glutaraldehite fiziksel özellikler açısından bakınca karşımıza çürük kokusunda, renksiz bir sıvı çıkmaktadır. Suda çok fazla çözündüğü için su arıtma tesislerinde ve sulama işlerinde çok sık başvurulan bir kimyasaldır. Yani aslında sağlıklı su üretiminde koruyucu olarak tercih edilen kimyasallar arasındadır. Suda yaşayan organizmalara fazla kullanım yine olumsuz etkiler yaratacaktır.