Tel: 0(212) 352 13 31

Deri Retenaj Hammaddeleri

Deri Retenaj Hammaddeleri

   Deri retenaj hammaddeleri, deri üretim aşamalarından olan retenaj aşamasında kullanılan hammaddelerdir. Deri üretimi genel olarak zahmetli bir iş olup her bir aşamada kimyasal hammaddeler mutlaka kullanılır ve deri kullanılabilir hale gelir. Her bir aşamanın ilerleyişi, aşamalarda kullanılan hammaddeler, kimyasallar vs. her biri derinin kalitesini, sertliğini, tuşesini belirlemektedir.

   Deri retenaj hammaddeleri, derinin istenen dolgunlukta üretilmesini sağlamaktadır. Yeterli dolgunluk, yeterli sıkılık sahibi olması ve dış etkilere karşı korunması yani mukavemetinin korunmasını ayarlar bu hammaddeler. İstenen özelliklerde olabilmesi için genelde sentetik olmakla birlikte bitkisel maddeler ile işlem görmesine retenaj aşaması denilmektedir. Bu aşama sonucunda tabaklama işlemi geliştirilmiş olacaktır ve deri istenen kıvama getirilebilecektir. Deri tabaklanması dediğimiz şey de derinin işlenme yöntemidir aslında. Yani derinin genel anlamda fiziksel ve kimyasal işlemlere tabi tutularak endüstriyel ürün olarak kullanılabilecek hale getirilmesidir tabaklanma.

   Deri retenaj hammaddeleri ya da retenaj ürünleri, genel olarak akrilik dispersiyonlar halindedir. İlk bronzlaşma aşaması sonrasında postların ve derilerin retane edilmesi için kullanılır. Beklenen bazı fonksiyonel özellikler vardır ve bu fonksiyonel özelliklere sahip olan tabaklanmış deri elde edilmesi için kullanılır ve bunu sağlarlar. Bu işlemler sırasında olası taneler diğerleri ile değiştirilmekte ve bu sayede deri uygun olan yumuşaklığa, esnekliğe ve kaba tabirle hoş bir tutuşa sahip olur. Bunlara ek olarak terlemeye karşı da bir deri direnç deneyimi, performansı geliştirmektedir.