Tel: 0(212) 352 13 31

Kazan Kimyasalları

Kazan Kimyasalları

Kazan Kimyasalları (Deha, Morfolin, Siklohekzilamin Ve İyon Tutucular HEDP, DTMPA

   Kazan kimyasalları, blöf ya da buharlaşma ile kaybolan suyun telafi edilmesi için kazana ek olarak eklenen su olarak bilinen kazan besleme suyunda kullanılan bir hammaddedir. Kazan besleme suyunun büyük kısmını kondens sisteminden kazana geri döndürülen yoğunlaşmış buhar karşılar. Kazan sularında en önemli faktör aslında alınacak olan verimdir. Çünkü yapılacak olan işin hızlı bitmesi ve üstün performans göstermesi, yapılan kimyasal işlemlerde fazlasıyla önemlidir. Gerekli su verimliliğini sunması için kullanılan kimyasal hammaddelere de kazan kimyasalları adı verilmektedir.

   Suyun yumuşatılması, suyun şartlandırılması, öne çıkan kazan problemlerindendir. Suyun doğal yapısında bulunan maddeler kazanın yüzeyinde, tesisatın çevresinde kireçlenme gibi problemlere neden olabilmektedir. Doğal olarak bu kireçlenme ve korozyon gibi durumlar da kazan verimliliğinde düşmeye neden olmaktadır. Aynı zamanda kazanın kullanım ömrünün kısalmasına neden olduğu gibi üretim maliyetini de yukarı yönde katlamaktadır. Bu problemlerle başa çıkmak için morfolin, deha, siklohekzilamin gibi kimyasal hammaddeler kullanılmaktadır.

   Kazan kimyasalları olarak adlandırdığımız bu kimyasal hammaddeler, genel olarak tekstil kimyasında kullanılmaktadır. Üretilen ya da işlem yapılan kumaşların sertliği, lif kayganlığı gibi etkenleri en çok etkileyen faktör yıkama sürecindeki sudur aslında. Dolayısıyla da kullanılacak olan sudan alınacak olan verimin üst düzey olması da dikkate alınması gereken bir konudur. Bunu da kazan kimyasalları ile sağlıyoruz. Su içindeki kimyasallar, ağır metaller, yağ molekülleri vs. her biri kazan kimyasalları tarafından kontrol altında tutulabilmektedir.