Tel: 0(212) 352 13 31

PEG400 Oleat Ve Cocoate

PEG400 Oleat Ve Cocoate

PEG400 Oleat Ve Cocoate

   PEG 400 OLEAT ve COCOATE, kozmetik kimyasallar kategorisinde yer alan ve dolayısıyla genel olarak kozmetik sektöründe kullanılan bir kimyasaldır. Mineral yağ olarak da bilinen bu kimyasal madde, tekstilde, deri sektöründe, metal sektöründe, deterjan sanayisinde ve parafin, çözgen vs. gibi maddelerin emülsiyonunda etkili olmaktadır. Sentetik kimyasaldır ve üretimlerinde sadece etilen oksit ve çok az miktarda dioksan kullanılabilmektedir.

   PEG 400 OLEAT ve COCOATE, kozmetik ürünlerde, kişisel bakım ürünlerinde çözücü özelliğiyle, koyulaştırıcı yani derinleştirici, yumuşatıcı özellikleriyle bilinir. Bunların yanı sıra nem taşıyabilme özelliğiyle de nemlendiricilerin içeriğinde karşımıza çıkar. PEG yanında bulunan 400 sayısı da içerisinde kaç birim etilen glikol bulunduğunu göstermektedir. Sayı ne kadar düşükse o kadar kolay emilir demektir aslında ancak sayının artması derinliğin artmasını da sağlamaktadır. Bilinen bu madde her ne kadar kozmetikte kullanılıyor olsa da kanserojen bir maddedir ve insan sinir sistemine zarar vererek gelişimi de engeller.

   Kanserojen bir madde olan PEG 400 OLEAT ve COCOATE, çevreye de toksin etki yapar ve peneterasyon artmasına sebep olur. Bu cilt yoluyla kolay emilimi sağlar ki riskin artması demektir. Dolayısıyla kozmetik ürünlerde, kişisel bakım ürünlerinde PEG kontrolü yapılmalı ve bu içerikli ürünlerden de kaçınılmalıdır.

   Cocoate kavramı da aslında yüzey ve köpük güçlendirici olarak bilinip yumuşak ve pürüzsüz cilde sahip olunmasını sağlamaktadır. Her ne kadar çok fonksiyonlu da olsa zararı yadsınamaz.