Tel: 0(212) 352 13 31

Permetrin

Permetrin

Permetrin
  Formülü C21H20Cl2O3 olan ve günümüzde kimyasal bir bileşik olarak yaygın bir biçimde kullanılan permetrin, renksiz kristaller halinde görünümü olan, tarım ilaçlarında, böcek ilaçlarında, hayvancılıkta, evde, endüstride çok sık kullanılmaktadır. Organik bir bileşik olan permetrin ilk duyulduğunda herkese isim olarak tanıdık geliyor çünkü çok uzun yıllardır hayatımızda olan bir kavramdır aslında. Uyuz hastalığı tedavisiyle birebir bağlantılıdır bu bileşik. Bu sebeple uyuz kremlerinde, uyuz sabunlarında ve uyuza dair her türlü bakım, onarım ürününde mutlaka bulunmaktadır. Tabi bulunma oranı kullanım alanına göre oranlanıyor.
   İleri teknoloji kullanılarak üretilen, üretilebilen permetrin, sentetik polimler bileşiklerden birisi olup birçok canlı organizma için toksistiye etkisi yaratır. Hedef dışı haşereye yönelik önemli bir etki yaratır ve insanların göz, deri gibi bölgelerinden direkt olarak sorun yaratmaz. Bazı ilaçlar içerisinde çok sık gördüğümüz, saflık derecesi kimi zaman yüksek kimi zaman düşük olan önemli bir bileşiktir permetrin. Hatta o kadar sık karşımıza çıkıyor ki bilmediğimiz daha çok sayıda sektörde büyük önem taşıyor. Çiftliklerde, fırınlarda, logarlarda ve daha nice yerde kullanımı yaygındır.
Permetrin Nedir?
   Permetrin nedir diyerek konuya genel bir bakış attıktan sonra permetrin nerelerde kullanılır ya da permetrin kullanım alanları sorularına da yanıt vereceğiz. İlk olarak bilinmelidir ki tarım ilaçları içerisinde, böcek ilaçlarında, böcek kovucu ve bazen öldürücü özellikleri bulunan permetrin, böcek ilacı maddesidir. İlacın kullanım alanları hem doğada hem canlılarda hem de bitkilerde olacak şekilde üç alanda başlıklara ayrılmıştır. İnsanda genel anlamda baş biti, uyuz, pire gibi parazitlerin tedavisinde kullanılır.
Permetrin Kullanım Alanları Nelerdir?
   Permetrin, genel olarak tarım alanlarında ve hayvancııkta kullanılıyor olup bu iki sektörde de pirelerden, mikroorganizmalardan, parazitlerden ayrıştırma amacı güdülmektedir. Yani bir böcek, haşere önleyicidir diyebiliriz. Permetrin, ağaçları hem ağaçken hem de kesilip kereste haline geldikten sonra bütün parazitlerden korumaktadır. Hazır giyim sektöründe de aynı şekilde giysilerin böceklerden ve haşerelerden korunması amaçlarıyla kullanımı yaygındır.
  Permetrin bir insektisit olarak tarımda bitkilerin korunması, hayvancılıkta parazitlerin ölmesi, ev ve endüstride böcek kontrolü için kullanılır.
   Permetrin böcek kovucu olarak ağaçların tedavisinde, kereste üretiminde, hazır giyimde giysi koruyucu olarak, ev hayvanlarında pire önleyici olarak kullanılmaktadır.
  Permetrin maddesi, ev hayvanlarından kediler için zehirli etki yaratır. Köpeklerde ise pire tedavisinde kullanıma uygundur. Kedilerle temas kurmaları halinde kedilerin yaşamı son bulabilmektedir.
Permetrin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
   Permetrin, gerçekten hem etkili hem de tehlikeli olabilen bir madde olduğu için ki bu gayet normaldir çünkü her ne işe yarıyor olursa olsun kimyasal bir maddedir; kullanımında mutlaka doktor desteği alınmalıdır. Etken madde olan permetrin, alerjik reaksiyon yaratabiliyor ki bu sebeple alerjik reaksiyonları fazla olan kişiler kullanmamalıdır. Yüze uygulanacaksa eğer göz, ağız ve buruna uygulanmamasına özen gösterilmelidir. Baş bitlerinde uygulanacaksa yine doktor kontrolü gereklidir. Vücutta kullanım için bütün eşya ve kıyafetlerin de temizlenmesi gereklidir. Ve ek olarak iki yaş ve altı çocukların kullanımı uygun değildir. Ayrıca gebelik ve emzirme dönemlerinde de alınabilecek reaksiyonlar netleşmediğinden kullanımı önerilmez.
   Genel olarak permetrin nedir, permetrin nerelerde kullanılır ve kullanımında nelere dikkat edilmelidir gibi özelliklerden bahsettik. Son olarak permetrin uygulanacak noktanın mutlaka temiz ve kuru olması gereklidir. Çünkü kimyasal bir madde olduğu için su ile ya da yüzeyde kullanılmış olan bir madde ile etkileşime girebilir ve sonuçları beklenmedik şekilde olabilir. 

İnsektisit olarak:

Böcek kovucu ve böcek ilacı olarak:

Ev hayvanlarında kullanımı: