Tel: 0(212) 352 13 31

Ipa, Meg, Perkloretılen Vb Gibi Tüm Alkoller

Ipa, Meg, Perkloretılen Vb Gibi Tüm Alkoller

  Ipa, Meg, Perkloretilen gibi tüm alkoller, kimyasal hammaddeler kategorisinde incelenen günümüzde kullanılan birçok üründe bulunan hammaddelerdir. Bütün bu hammaddelerin kullanım amaçları, kimyasal reaksiyonlarda etkileri değişmekle birlikte içeriğinde kullanıldığı ürünler hemen hemen aynıdır.

    IPA yani izopropil alkol, çoğunlukla kozmetik, parfüm ve saç ürünlerinde kullanılmaktadır. Saç boyalarının durulanması amacıyla cilt losyonu olarak, oje, şampuan ya da oda spreyi gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Boyalarda ve kaplama solventli astar boyalarda, mürekkepte ve çimento üretiminde de kullanılır. Ek olarak sıvı sabunlarda, deterjanlarda da kullanılmaktadır.

   Meg yani mono etilen glikol, organik bir birleşik olup iki ayrı amaçla sıklıkla kullanılmaktadır. Öncelikle polyester elyaf üretiminde kullanımını sık görürüz. Bununla birlikte antifiriz formasyonlarında da hammadde olarak kullanılmaktadır. Kokusu olmayan rengi olmayan ama tatlı bir tadı olan viskoz sıvıdır.

   Perkloretilen de çok farklı uygulamalarda solvent olarak kullanılmaktadır. Çok sayıda organik maddeyi çözebilme özelliğine sahip olduğundan özellikle kuru temizleme işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Ek olarak otomotiv sektöründe de metaller üzerinde yağ alımını sağlar.

   Bütün bunlara ek olarak daha birçok alkol mevcuttur ve her bir alkol temizlik, endüstriyel temizlik, kozmetik, ilaç sanayisi gibi çok sayıda sanayide kullanılabilmektedir ve kullanılmaktadır da. Kimyasal hammadde denildiğinde alkoller göz ardı edilemeyecek kadar çok sayıdadır. Her birinin kullanım amacı, kullanım miktarı ve kullanım alanı birbirinden farklı olmakla beraber hem sentetik hem de doğal olabilmektedir.