Tel: 0(212) 352 13 31

Benzalkonyum Klorür Bac50

Benzalkonyum Klorür Bac50

Benzalkonyum Klorür Bac50 (S-Bıocıde50), Ddac %80

 

    Benzalkonyum klorür, özellikle temizlik endüstrisinde, temizlik kimyasında sıklıkla karşılaşılan bir maddedir. Antiseptik dezenfektanların ve tekstil sektörlerinin vazgeçilmez ürünlerinden birisidir. Kimyasal alanda kuaterner amonyum bileşikleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle de yapısal olarak bakteriler, küf, mantarlar ve virüslere karşı fazlasıyla etkilidir. Sıklıkla hastane dezenfektanlarında, havuzlarda yosunlaşmayı önleyici ve koruyucu amaçlarıyla başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

    Saflık derecesine bağlı olarak renksiz olup soluk renklerde de karşımıza çıkabilmektedir. Saflık derecesi azaldıkça soluk renkli olarak karşımıza çıkar. Su içerisinde yavaş çözünür ve tat olarak incelendiğinde acı bir tada sahiptir. Koku olarak ise keskin olmayan bademe yakın bir kokuya sahiptir.

    Benzalkonyum klorür, sağlık sektöründe de çok sık kullanılıyor olup iltihap çözücü, kir temizleyici ve tıkanıklık açıcı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu imkanları ile de uygulama bazında çok sık karşılaşıyoruz aslında. Sadece tek başına kullanılmayan bir bileşik olduğu için de genel olarak farkında olmadan sık sık kullanıyoruz.

    Benzalkonyum kolürürün ygulama alanlarına baktığımızda bakterilere karşı tekstil sektörü ya da antibakteriyal olarak üretilmek istenen tüm kıyafet, ayakkabılarda son işlem maddesi olarak tercih edildiğini görebiliriz. Sprey dezenfektanlarda, kağıt endüstrisinde ve deri sektöründe de karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Deriyi tahriş edebilmesine ve solunum yoluyla zehirleyebilmek olasılığına karşı da diğer kimyasallarla bir araya getirilmektedir. Bu birleşim ile dezenfekte özelliğini de kaybetmemektedir.